۵۵ فیلم برای داوری در جشنواره بین‌المللی فیلم زمین انتخاب شدند

۵۵ فیلم برای داوری در جشنواره بین‌المللی فیلم زمین انتخاب شدند

به گزارش فیلم۲۴،  به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم زمین، فرهاد توحیدی دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم زمین درباره آثار متقاضی این جشنواره اعلام کرد: از میان ۱۹۲ فیلم رسیده به دبیرخانه جشنواره، هیات انتخاب تعداد ۵۵ فیلم را از نظر کیفیت سینمایی و تناسب با موضوع جشنواره برای داوری و نمایش در بخش مسابقه انتخاب کرده‌اند.

وی ادامه داد: بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم زمین شامل مسابقه فیلم داستانی بلند بیش از ۴۰ دقیقه، فیلم داستانی کوتاه کم‌تر از ۴۰ دقیقه، فیلم مستند بلند بیش از ۴۰ دقیقه، فیلم مستند کوتاه تا ۴۰ دقیقه، فیلم تجربی با زمان آزاد و فیلم پویانمایی با زمان آزاد خواهد بود.

توحیدی درباره ارتباط توسعه پایدار با سینما که موضوع جشنواره است، توضیح داد: «توسعه پایدار» توسعه‌ای است که نیازهای امروز را فراهم کند بی‌آن‌که رفع نیازهای نسل‌های آینده را با خطر مواجه کند. توسعه فرهنگی- اجتماعی، توسعه اقتصادی و حفاظت محیط زیست ستون­‌های اصلی توسعه پایدار هستند که از موضوعات مورد علاقه سینما هم به شمار می‌روند. پایداری و تاب‌آوری در راه بهبود رفاه مردم از طریق حفظ و ارتقای سرمایه انسانی و اجتماعی، بهبود فضای کسب‌ و کار و بالا بردن استانداردهای زندگی با توجه عمیق و دقیق برای حفاظت از سرمایه‌های طبیعی همچون آب، هوا، زمین و مواد معدنی تکلیف «توسعه پایدار» است. به‌این‌ترتیب «توسعه پایدار» عملا مدیریت روابط سیستم‌های انسانی و اکوسیستم‌ها برای تامین رفاه حال و آینده انسان‌ها و اکوسیستم‌ها است.

وی ادامه داد: سینماگران گاه حتی بی‌آنکه خود بدانند یا بخواهند در سینمای داستانی به همین مفاهیم پرداخته‌اند. گویی این ناخودآگاه سینماگران است که آن‌ها را به این سمت هدایت می‌کند. در سینمای مستند اما خودآگاه سینماگران است که آن‌ها را به سمت موضوعات مختلف ذیل بحث «توسعه پایدار» هدایت می‌کند.

بیشتر بخوانید
محمدرضا گلزار فروشگاه زنجیره‌ای را بهم ریخت +فیلم

دبیر جشنواره فیلم زمین در پایان خاطرنشان کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر جهان به هیات «دهکده جهانی» مارشال مک‌لوهان درآمده است. در جهان به‌هم‌پیوسته هرچند مسائل محلی و منطقه‌ای هم‌چنان از اهمیت و اعتبار برخوردارند اما در ارتباطی گسست‌ناپذیر با مسائل جهانی قرار دارند. تغییرات اقلیمی سرنوشت همه جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فقر، جنگ، ناامنی، توسعه نامتوازن و امواج مهاجرت ناشی از آن­‌ها همه کشورها را درگیر می‌کند. کمبود سرمایه‌گذاری لازم در حوزه آموزش یا سلامت به نوبه‌ خود به فقر، بی‌خانمانی، حاشیه‌نشینی‌، جرم و جنایت و خشونت منجر می‌شود و سرشت جوامع انسانی را مورد تهدید قرار می‌دهد. بهره‌گیری کوته‌اندیشانه از منابع کره زمین به یک اندازه نسل‌های آینده را دچار مخاطره می­کند. سینما به نوبه خود به بیش‌تر این مسائل پرداخته است. با برگزاری جشنواره زمین، امید است با نمایش فیلم‌های برگزیده و برپایی کارگاه‌های موضوعی، بحث «توسعه پایدار» از حوزه متخصصان و نخبگان فراتر رفته و به سپهر عمومی کشیده شود.

جشنواره فیلم زمین از ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری و با توجه به شرایط همه‌گیری به صورت مجازی و در سطح ملی برگزار می‌شود.

مقاله قبلیدرگیری انجمن گلدن گلوب با غول‌های استریمینگ آمریکا بالا گرفت
مقاله بعدیشبکه ماهواره ای پخش کننده «مست عشق» مشخص شد/ زور ترک ها چربید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

بیست − 1 =